Vítání občánků
Zahájili jsme školní rok
slavnostně a společně
Seznam sešitů a Vv pomůcek
pro žáky, kteří si sešity a Vv pomůcky pořizují sami
05.08.2017

Hudební výchova - Dešťová hůl
07.05.2017 Mgr. Iveta Šteiglová fotky Tisk
Název akce:Hudební výchova
Termín konání:24.04.2017
Místo konání:ZŠ Třebušín

1. a 2. třída

Tentokrát hudební výchova trošku jinak. Děkujeme paní Veronice Bayerové, která nám v jedné hodině předvedla ceremoniální hudební nástroj pro přivolání deště v nejsušší poušti na světě.

V severním Chile, v regionu Antofagasta (poušť Atacama), jsou údajně místa, kde ještě nikdy v historii (od příchodu Evropanů v 16. století, odkdy jsou zde historické záznamy) nebyl zaznamenán déšť! Srážky přesto nejsou přesně 0 mm, protože se zde občas sráží vzdušná vlhkost. Město Arica v severním Chile má průměrně roční srážky 0,8 - 1 mm a patří rovněž k nejsušším místům světa.

Postupně směrem k jihu, k hlavnímu městu - Santiago de Chile, je rozšiřující se údolí, které již není tak extrémně suché a je obilnicí státu. Dříve zde žili indiánské kmeny, které byly závislé na dešťové vodě. Šamani měli k přivolávání deště právě tento magický hudební instrument.

Dešťová hůl je vyrobena ze dřevnatého skeletovu odumřelého kaktusu. Vnitřek kmínku je vydlabán a ve spirále jsou umístěny přepážky. Dovnitř hole se nasypaly oblázky z vulkanického popela.

Zvuk nástroje je popisován jako uklidňující šumění dlouho očekávaného deště.