Zúčastnili jsme se pátého ročníku technických her
Tým naší školy zvítězil
Výstava škol
13.11.2018
Bruslení
Začínáme 13. 11. 2018
Akce Střediska volného času
Kroužky a jednotlivé akce
Pomohli jsme zasadit lípu ke 100. výročí republiky
u památníku republice a obětem 1. sv. války v Ploskovicích
Zahajujeme činnost STŘEDISKA VOLNÉHO ČASU
100. výročí založení naší školy
květen 2019
06.09.2018

Jak jsme oslavili kulaté výročí republiky
29.10.2018 Mgr. Bc. Miroslava Melicharová   Tisk

100 let

Týden před 28. říjnem vyvrcholily i v naší škole akce věnované stému výročí založení naší republiky.
Ve středu třídy od 4. do 9. prošly interaktivním programem o vzniku republiky a významu legií na této události. Program připravila naše bývalá paní učitelka dějepisu, která v současnosti pracuje v muzeu a je aktivní členkou Československé obce legionářské.

Čtvrtek byl ve znamení aktivit samotných žáků. Každá třída na 1. stupni a skupina na 2. stupni se zabývala některou z činností, které souvisely s obdobím kolem roku 1918. Žáci pracovali celé dopoledne a v jednu hodinu se všichni sešli na zahrádce mateřské školy, aby ostatním ukázali výsledek svého dopoledního snažení a přinesli ostatním nějakou zajímavou informaci nebo ukázku z doby vzniku republiky.
Prvňáčci se naučili kousek básničky Polámal se mraveneček, která byla v prvním slabikáři Československé republiky, a vyrobili si české vlajky. Druháci se "mravenečka" naučili celého a kromě toho si vytvořili krásná trička s motivem českého národního stromu - lípy. Použili na to různé výtvarné techniky a dokonce i pravé lipové listy. Se svými výtvory se odpoledne předvedli na improvizované módní přehlídce.
Čtvrťáci se věnovali T. G. Masarykovi a zazpívali jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku. Krátké medailony osobností celého stoletého období republiky připravili třeťáci, kteří navíc vytvořili krásný dort k výročí - obrázek dortu lemovaný trikolorou byl naplněný fotografiemi významných osobností.
V mezičase předvedli žáci 8. a 9. ročníku plakáty, které vytvářeli od začátku školního roku a věnovali je životu T.G.Masaryka. Zpracovali na nich dětství, mládí, spor o rukopisy i vrchol Masarykova života - prezidentské období.
Na 2. stupni se žáci rozdělili do skupin podle svého zájmu - Film, bankovky a mince v období 1. republiky, Písně 1. republiky, Tramping, Móda 1. republiky a Sokol.
Filmoví fandové zpracovali plakáty o nejvýraznějších hereckých osobnostech našeho černobílého filmu i plakáty o bankovkách a mincích používaných v nově vzniklé Československé republice. Zajímavosti o velmi oblíbené činnosti tehdejší doby - trampingu - si našli, zpracovali a prezentovali většinou ti, kteří jezdí na vandry. Někteří si už dokonce vyzkoušeli, co to je spát pod širákem, a tak pochopili romantiku víkendu v přírodě stejně jako jejich předkové před sto lety.
Všechna vystoupení byla prokládána písněmi 20. a 30. let. Na úvod zazněla píseň Čechy krásné, Čechy mé, k módě připojily dívky song V+W+J Šaty dělaj člověka, k trampingu Babičku Mary, proložily také oblíbenou o galerce - Máňa, film samozřejmě doplnily šlágry Přednosta stanice, Jen pro ten dnešní den a Tvé foto.
Následoval program věnovaný módě - skupina si připravila malé papírové "modelky", které zpracovala výtvarně a oblékla do typických prvorepublikových rób. Několik plakátů zmapovalo nejen dobové šaty, ale i účesy a boty. Vrcholem byla "živá" modelka, které dívky ušily šaty s třásněmi, do ruky jí daly doplňky, učesaly ji a nalíčily v duchu krásných dam.
Chlapci, kteří prezentovali činnost Sokola, nezůstali jen u informací o Sokole a vytvořeného plakátu se sokolským praporem, ale směle se pustili do typického sokolského cvičení a předvedli svou zdatnost a obratnost.
Projekt jsme ukončili zpěvem české a slovenské hymny a na úplný závěr zazněla Ta naše písnička česká.
Pro venkovní prezentaci se uklidnilo i počasí, přestalo pršet a ztišil se i vítr, a tak jsme mohli přivítat veřejnost, jejíž zájem o naši práci nás velmi potěšil. Někteří žáci sice nebyli zvyklí mluvit před tak početným publikem a ještě k tomu v náročném velkém venkovním prostoru, takže slova občas zanikla, ale celkově se připomínka sto let staré doby vydařila.

Po čtvrtečních aktivitách jsme se v pátek vypravili na Zahradu Čech, kde byla připravena výstava věnovaná výročí. Expozice dalece předčily naše očekávání a celý areál výstaviště se hemžil lidičkami v dobových kostýmech. Chodili zde krásné dámy, šviháci v oblecích i vojáci uniformách, zdravotní sestřičky, trhovkyně, sportovci, uličníci, kteří utekli ze školy i nemocní, kteří si tajně odskočili z lazaretu. Téměř jedině díky nim si člověk uvědomil, že je to všechno jenom jako, neboť kostýmy, kulisy i rekvizity byly velmi věrné a každá expozice nás přenesla o sto let zpět.
Atmosféru navodil pavilon A, v němž nás přivítal T.G.M. ve své knihovně. Obživly zde sochy Emy Destinové, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Milá atmosféra dýchla z vánoční světnice venkovské rodiny i pokoje bohaté městské společnosti. Na cestu dál nám zahrál flašinetář - typický válečný invalida. Mezi pavilony jsme našli sportovní vybavení i sportovce v ringu a v tělocvičně; kavárnu, restauraci i pánský klub; kluky zaujala dobová auta s motocykly; velmi autentický byl lazaret, kde dokonce probíhala operace; potěšila nás stará škola a dětské hračky.

Setkání s obdobím první republiky bylo ve všech našich aktivitách velmi intenzivní a věřím, že pro naše žáky nezůstane zapomenutou částí našich dějin, ale barevnou a úžasnou dobou, která přinesla krásnou atmosféru, mnoho zajímavého a pro nás Čechy znamenala počátek svébytnosti.

Odkaz na fotografie z akce: